Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Maurice Baudoux

Deceased

Archbishop Emeritus of Saint-Boniface, Manitoba


Events

DateAgeEventTitle
10 Jul 1902BornLa Louvière, Belgium
17 Jul 192927.0Ordained PriestPriest
7 Aug 194846.1AppointedBishop of Saint Paul in Alberta, Canada
28 Oct 194846.3Ordained BishopBishop of Saint Paul in Alberta, Canada
4 Mar 195249.7AppointedCoadjutor Archbishop of Saint-Boniface, Manitoba, Canada
4 Mar 195249.7AppointedTitular Archbishop of Preslavus
14 Sep 195553.2SucceededArchbishop of Saint-Boniface, Manitoba, Canada
7 Sep 197472.2ResignedArchbishop of Saint-Boniface, Manitoba, Canada
1 Jul 198886.0DiedArchbishop Emeritus of Saint-Boniface, Manitoba, Canada

MicroData Summary for Maurice Baudoux:
Archbishop Maurice Baudoux (born , died ) Archbishop Emeritus of Saint-Boniface

  • a priest for 59.0 years
  • a bishop for 39.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1948, Number 119

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 3 Oct 2013