Catholic-Hierarchy DC

Bishop Philippe Lussier, C.SS.R. †

Deceased

Bishop Emeritus of Saint Paul in Alberta


Events

DateAgeEventTitle
3 Oct 1911BornWeedon
15 Aug 193220.9ProfessedMember of Congregation of the Most Holy Redeemer
18 Sep 193726.0Ordained PriestPriest of Congregation of the Most Holy Redeemer
16 Jun 195240.7AppointedBishop of Saint Paul in Alberta, Canada
17 Aug 195240.9Ordained BishopBishop of Saint Paul in Alberta, Canada
17 Aug 196856.9ResignedBishop of Saint Paul in Alberta, Canada
17 Aug 196856.9AppointedTitular Bishop of Mutugenna
15 Dec 197059.2ResignedTitular Bishop of Mutugenna
9 Oct 198675.0DiedBishop Emeritus of Saint Paul in Alberta, Canada

MicroData Summary for Philippe Lussier:
Bishop Philippe Lussier C.SS.R. (born , died ) Bishop Emeritus of Saint Paul in Alberta

  • a priest for 49.1 years
  • a bishop for 34.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 72
  • dp: Le Petit Episcopologe, Issue 211, Additions/Corrections (front)
  • ob/obp: Le Petit Episcopologe, Issue 211, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 3 Oct 2013