Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Paul Dumouchel, O.M.I. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Keewatin-Le Pas, Manitoba


Events

DateAgeEventTitle
19 Sep 1911BornSt. Boniface
24 Jun 193624.8Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
25 Feb 195543.4AppointedVicar Apostolic of Keewatin, Manitoba, Canada
25 Feb 195543.4AppointedTitular Bishop of Sufes
24 May 195543.7Ordained BishopTitular Bishop of Sufes
13 Jul 196755.8AppointedArchbishop of Keewatin-Le Pas, Manitoba, Canada
7 Nov 198675.1RetiredArchbishop of Keewatin-Le Pas, Manitoba, Canada
15 Apr 200088.6DiedArchbishop Emeritus of Keewatin-Le Pas, Manitoba, Canada

MicroData Summary for Paul Dumouchel:
Archbishop Paul Dumouchel O.M.I. (born , died ) Archbishop Emeritus of Keewatin-Le Pas

  • a priest for 63.8 years
  • a bishop for 44.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 39
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013