Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ferdinando Bernardi

Deceased

Archbishop of Taranto


Events

DateAgeEventTitle
10 Jul 1874BornCastiglione Torinese
29 Jun 190025.9Ordained PriestPriest
11 Apr 193156.7AppointedBishop of Andria, Italy
28 Jun 193156.9Ordained BishopBishop of Andria, Italy
28 Sep 193157.2InstalledBishop of Andria, Italy
21 Jan 193560.5AppointedArchbishop of Taranto, Italy
18 Nov 196187.3DiedArchbishop of Taranto, Italy

MicroData Summary for Ferdinando Bernardi:
Archbishop Ferdinando Bernardi (born , died ) Archbishop of Taranto

  • a priest for 61.3 years
  • a bishop for 30.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1931, Number 30

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015