Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ilario Alcini

Deceased

Titular Archbishop of Nicaea


Events

DateAgeEventTitle
1 Mar 1887BornMassa Martana
31 Jul 191023.4Ordained PriestPriest
25 Aug 194356.5AppointedTitular Bishop of Dionysias
3 Oct 194356.6Ordained BishopTitular Bishop of Dionysias
27 Oct 195164.7AppointedTitular Archbishop of Nicaea
10 Apr 197689.1DiedTitular Archbishop of Nicaea

MicroData Summary for Ilario Alcini:
Archbishop Ilario Alcini (born , died ) Titular Archbishop of Nicaea

  • a priest for 65.7 years
  • a bishop for 32.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1943, Number 62

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013