Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Maria Emilio Castellani, O.F.M. †

Deceased

Official of the Secretariat of State

Titular Archbishop of Perge


Events

DateAgeEventTitle
13 Apr 1888Born
4 Sep 191022.3Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
5 Jan 192940.7AppointedArchbishop of Rhodos {Rhodes}, Greece
2 Apr 192940.9Ordained BishopArchbishop of Rhodos {Rhodes}, Greece
25 Mar 193748.9AppointedTitular Archbishop of Perge
25 Mar 193748.9AppointedApostolic Nuncio to Other
25 Mar 193748.9AppointedVicar Apostolic of Addis Abeba, Ethiopia
13 Dec 194557.6AppointedApostolic Nuncio to Guatemala
13 Dec 194557.6AppointedApostolic Nuncio to El Salvador
23 Aug 195163.3AppointedOfficial of the Secretariat of State
30 Aug 195365.3DiedOfficial of the Secretariat of State

MicroData Summary for Giovanni Maria Emilio Castellani (VIAF: 304918128)
Archbishop Giovanni Maria Emilio Castellani O.F.M. (born , died ) Official of State

EventPlace
Birth PlaceCivitella, Diocese of Todi, Italy
Death PlaceRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a priest for 42.9 years
  • a bishop for 24.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1929, Number 26
  • nunc: Le Nunziature Apostoliche (Marchi), Page 137, and Page 138, and Page 229

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast