Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giustino Adami

Deceased

Titular Archbishop of Caesarea Ponti


Events

DateAgeEventTitle
21 Dec 1830BornTorino di Sangro
21 Jun 185726.5Ordained PriestPriest
31 Jan 189867.1AppointedTitular Archbishop of Caesarea Ponti
13 Dec 190676.0DiedTitular Archbishop of Caesarea Ponti

MicroData Summary for Giustino Adami:
Archbishop Giustino Adami (born , died ) Titular Archbishop of Caesarea Ponti

  • a priest for 49.5 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 166

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013