Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Dominic Jala, S.D.B. †

Deceased

Archbishop of Shillong, India

Apostolic Administrator of Nongstoin


Events

DateAgeEventTitle
12 Jul 1951Born
19 Nov 197726.3Ordained PriestPriest of Salesians of Saint John Bosco
22 Dec 199948.4AppointedArchbishop of Shillong, India
2 Apr 200048.7Ordained BishopArchbishop of Shillong, India
15 Oct 201665.2AppointedApostolic Administrator of Nongstoin, India
10 Oct 201968.2DiedArchbishop of Shillong, India

MicroData Summary for Dominic Jala (VIAF: 48390556)
Archbishop Dominic Jala S.D.B. (born , died ) Archbishop of Shillong

EventPlace
Birth PlaceMawlai
Ordained BishopMary Help of Christians, Cathedral, Laitumkhrah,, Archdiocese of Shillong
Death Placenear Wilbur Springs, Colusa County, CA, USA

  • a priest for 41.8 years
  • a bishop for 19.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 159, Number 13,742
  • ab: Bollettino, 15 Oct 2016
  • d: CB, 11 Oct 2019
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 242, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 6 Feb 2021

Quantcast