Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Lino Zanini

Deceased

Official Emeritus of the Roman Curia - Other

Titular Archbishop of Hadrianopolis in Haemimonto


Events

DateAgeEventTitle
6 May 1909BornRiese Pio X, Italy
2 Jul 193324.2Ordained PriestPriest of Venezia {Venice}, Italy
16 Jun 195950.1AppointedTitular Archbishop of Hadrianopolis in Haemimonto
16 Jun 195950.1AppointedApostolic Nuncio to Dominican Republic
3 Sep 195950.3Ordained BishopTitular Archbishop of Hadrianopolis in Haemimonto
196151.7AppointedOfficial of the Secretariat of State
30 May 196253.1AppointedApostolic Delegate to Jerusalem and Palestine
4 Jan 196656.7AppointedApostolic Pro-Nuncio to Egypt, Arab Republic of
7 May 196960.0AppointedApostolic Nuncio to Argentina
29 Dec 197364.6AppointedOfficial of the Roman Curia - Other
15 May 198980.0RetiredOfficial of the Roman Curia - Other
25 Oct 199788.5DiedOfficial Emeritus of the Roman Curia - Other

MicroData Summary for Lino Zanini:
Archbishop Lino Zanini (born , died ) Official Emeritus of Roman Curia - Other

  • a priest for 64.3 years
  • a bishop for 38.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1959, Number 75
  • ab/pnun/xxeg: Acta Apostolicae Sedis, Volume 58, Page 111

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013