Catholic-Hierarchy DC

Bishop Denis Wiehe, C.S.Sp.

Bishop Emeritus of Port Victoria o Seychelles


Events

DateAgeEventTitle
21 May 1940 Born
17 Aug 196929.2Ordained PriestPriest of Congregation of the Holy Spirit
24 Apr 200160.9AppointedCoadjutor Bishop of Port Victoria o Seychelles
15 Aug 200161.2Ordained BishopCoadjutor Bishop of Port Victoria o Seychelles
1 Jun 200262.0SucceededBishop of Port Victoria o Seychelles
10 Sep 202080.3RetiredBishop of Port Victoria o Seychelles

MicroData Summary for Denis Wiehe
Bishop Denis Wiehe C.S.Sp. (born ) Bishop Emeritus of Port Victoria o Seychelles

EventPlace
Birth PlaceCurepipe
Ordained BishopPalais des Sports de Roche Caïman, Port Victoria, Diocese of Port Victoria o Seychelles

Please contact the Bishop through the Diocese of Port Victoria o Seychelles.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 164, Number 14,018
  • r: Bollettino, 10 Sep 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast