Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Paul Mbiybe Verdzekov

Deceased

Archbishop Emeritus of Bamenda


Events

DateAgeEventTitle
22 Jan 1931BornShisong
20 Dec 196130.9Ordained PriestPriest
13 Aug 197039.6AppointedBishop of Bamenda, Cameroon
8 Nov 197039.8Ordained BishopBishop of Bamenda, Cameroon
18 Mar 198251.2AppointedArchbishop of Bamenda, Cameroon
23 Jan 200675.0RetiredArchbishop of Bamenda, Cameroon
26 Jan 201079.0DiedArchbishop Emeritus of Bamenda, Cameroon

MicroData Summary for Paul Mbiybe Verdzekov:
Archbishop Paul Mbiybe Verdzekov (born , died ) Archbishop Emeritus of Bamenda

  • a priest for 48.1 years
  • a bishop for 39.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 23 Jan 2006
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 11 Feb 2014