Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Valbonesi

Deceased

Bishop Emeritus of Urbania e Sant’Angelo in Vado

Titular Bishop of Memphis


Events

DateAgeEventTitle
8 May 1868BornLadino
16 Nov 189022.5Ordained PriestPriest
13 Jun 189931.0AppointedAuxiliary Bishop of Albano, Italy
13 Jun 189931.0AppointedTitular Bishop of Argos
2 Jul 189931.1Ordained BishopTitular Bishop of Argos
15 Apr 190132.9AppointedBishop of Urbania e Sant’Angelo in Vado, Italy
4 May 190637.9ResignedBishop of Urbania e Sant’Angelo in Vado, Italy
4 May 190637.9AppointedTitular Bishop of Memphis
5 Jan 193465.6DiedBishop Emeritus of Urbania e Sant’Angelo in Vado, Italy

MicroData Summary for Antonio Valbonesi:
Bishop Antonio Valbonesi (born , died ) Bishop Emeritus of Urbania e Sant’Angelo in Vado

  • a priest for 43.1 years
  • a bishop for 34.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Annuario Pontificio, Year 1935
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 102, and Page 120

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015