Catholic-Hierarchy DC

Bishop Uberto Maria Fiodo

Deceased

Bishop Emeritus of Castellammare di Stabia

Titular Bishop of Prusias ad Hypium


Events

DateAgeEventTitle
26 Jan 1861BornNapoli
9 Dec 191049.9AppointedBishop of Bovino, Italy
22 Jan 191150.0Ordained BishopBishop of Bovino, Italy
28 Apr 192261.3AppointedBishop of Castellammare di Stabia, Italy
14 Jan 192362.0InstalledBishop of Castellammare di Stabia, Italy
23 Dec 192362.9ResignedBishop of Castellammare di Stabia, Italy
23 Dec 192362.9AppointedTitular Bishop of Prusias ad Hypium
3 Nov 193372.8DiedBishop Emeritus of Castellammare di Stabia, Italy

MicroData Summary for Uberto Maria Fiodo:
Bishop Uberto Maria Fiodo (born , died ) Bishop Emeritus of Castellammare di Stabia

  • a bishop for 22.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1921
  • d: Annuario Pontificio, Year 1934
  • ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 91
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1911, Number 4

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013