Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Thurler

Deceased

Bishop Emeritus of Chapecó, Santa Catarina

Titular Bishop of Capitolias

Auxiliary Bishop of São Paulo


Events

DateAgeEventTitle
19 Jun 1913BornNova Friburgo
4 Apr 194228.8Ordained PriestPriest
12 Feb 195945.6AppointedBishop of Chapecó, Santa Catarina, Brazil
5 Apr 195945.8Ordained BishopBishop of Chapecó, Santa Catarina, Brazil
22 Mar 196248.8ResignedBishop of Chapecó, Santa Catarina, Brazil
22 Mar 196248.8AppointedTitular Bishop of Capitolias
22 Mar 196248.8AppointedCoadjutor Bishop of Sorocaba, Brazil
22 Mar 196551.8ResignedCoadjutor Bishop of Sorocaba, Brazil
1966²52.5AppointedAuxiliary Bishop of São Paulo, Brazil
23 Apr 199278.8DiedBishop Emeritus of Chapecó, Santa Catarina, Brazil

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for José Thurler:
Bishop José Thurler (born , died ) Bishop Emeritus of Chapecó

  • a priest for 50.1 years
  • a bishop for 33.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1959, Number 27

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 4 Aug 2014