Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gabriel Thohey Mahn-Gaby

Deceased

Archbishop Emeritus of Yangon


Events

DateAgeEventTitle
19 Sep 1927BornKanazogon
21 Dec 195124.2Ordained PriestPriest
9 Nov 196437.1AppointedCoadjutor Archbishop of Rangoon, Myanmar
9 Nov 196437.1AppointedTitular Archbishop of Stauropolis
2 Feb 196537.3Ordained BishopTitular Archbishop of Stauropolis
19 Jun 197143.7SucceededArchbishop of Rangoon, Myanmar
30 Sep 200275.0RetiredArchbishop of Yangon, Myanmar
5 May 201688.6DiedArchbishop Emeritus of Yangon, Myanmar

MicroData Summary for Gabriel Thohey Mahn-Gaby
Archbishop Gabriel Thohey Mahn-Gaby (born , died ) Archbishop Emeritus of Yangon

  • a priest for 64.3 years
  • a bishop for 51.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 5 May 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 5 May 2016