Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Donato Squicciarini

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Austria

Titular Archbishop of Tiburnia


Events

DateAgeEventTitle
24 Apr 1927BornAltamura, Italy
12 Apr 195225.0Ordained PriestPriest
31 Aug 197851.4AppointedTitular Archbishop of Tiburnia
31 Aug 197851.4AppointedApostolic Nuncio to Burundi
26 Nov 197851.6Ordained BishopTitular Archbishop of Tiburnia
16 Sep 198154.4AppointedApostolic Pro-Nuncio to Gabon
16 Sep 198154.4AppointedApostolic Pro-Nuncio to Cameroun
16 Sep 198154.4AppointedApostolic Pro-Nuncio to Equatorial Guinea
1 Jul 198962.2AppointedApostolic Nuncio to Austria
8 Oct 200275.5RetiredApostolic Nuncio to Austria
5 Mar 200678.9DiedApostolic Nuncio Emeritus to Austria

MicroData Summary for Donato Squicciarini:
Archbishop Donato Squicciarini (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Austria

  • a priest for 53.9 years
  • a bishop for 27.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 174, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 14 Sep 2013