Catholic-Hierarchy DC

Bishop François Joseph Maurer, C.S.Sp. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Iles Saint-Pierre et Miquelon

Titular Bishop of Chimaera


Events

DateAgeEventTitle
7 May 1922Born
20 Dec 194725.6Ordained DeaconDeacon of Congregation of the Holy Spirit
15 Feb 194825.7Ordained PriestPriest of Congregation of the Holy Spirit
17 May 196644.0AppointedPrefect of Iles Saint-Pierre et Miquelon
16 Nov 197048.5AppointedVicar Apostolic of Iles Saint-Pierre et Miquelon
16 Nov 197048.5AppointedTitular Bishop of Chimaera
23 May 197149.0Ordained BishopTitular Bishop of Chimaera
17 Feb 200077.7RetiredVicar Apostolic of Iles Saint-Pierre et Miquelon
5 Apr 200077.9DiedVicar Apostolic Emeritus of Iles Saint-Pierre et Miquelon

MicroData Summary for François Joseph Maurer
Bishop François Joseph Maurer C.S.Sp. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Iles Saint-Pierre et Miquelon

EventPlace
Birth PlaceBernardvillé, Diocese of Strasbourg, France
Ordained DeaconMaison-Mère des Spiritains, Chapel, Paris, Archdiocese of Paris, France
Ordained PriestSeminary of the Missions, Chapel, Chevilly-Larue, Archdiocese of Paris, France
Death PlaceWolxheim, Archdiocese of Strasbourg, France
Buried Place (Original)Wolxheim, Archdiocese of Strasbourg, France

  • a priest for 52.1 years
  • a bishop for 28.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)
  • od/c01/loc: AJ, 17 Jul 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 21 Jul 2018

Quantcast