Catholic-Hierarchy DC

Bishop Braulio Sáez Garcia, O.C.D.

Auxiliary Bishop of Santa Cruz de la Sierra

Titular Bishop of Rhasus


Events

DateAgeEventTitle
23 Mar 1942 BornQuintanaloranco, Spain
28 Mar 196624.0ProfessedMember of Order of Discalced Carmelites
25 Mar 196826.0Ordained PriestPriest of Order of Discalced Carmelites
18 Feb 198744.9AppointedAuxiliary Bishop of Oruro, Bolivia
18 Feb 198744.9AppointedTitular Bishop of Tacapae
13 May 198745.1Ordained BishopTitular Bishop of Tacapae
7 Nov 199149.6AppointedBishop of Oruro, Bolivia
11 Sep 200361.5ResignedBishop of Oruro, Bolivia
11 Sep 200361.5AppointedAuxiliary Bishop of Santa Cruz de la Sierra, Bolivia
11 Sep 200361.5AppointedTitular Bishop of Rhasus

MicroData Summary for Braulio Sáez Garcia:
Bishop Braulio Sáez Garcia O.C.D. (born ) Auxiliary Bishop of Santa Cruz de la Sierra

Please contact the Bishop through the Archdiocese of Santa Cruz de la Sierra.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c4: Le Petit Episcopologe, Issue 108, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 17 May 2014