Catholic-Hierarchy DC

Felix-Raymond-Marie Cardinal Rouleau, O.P. †

Deceased

Archbishop of Québec

Cardinal-Priest of San Pietro in Montorio


Events

DateAgeEventTitle
6 Apr 1866BornIle-Verte
31 Jul 189226.3Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
9 Mar 192356.9AppointedBishop of Valleyfield, Québec, Canada
22 May 192357.1Ordained BishopBishop of Valleyfield, Québec, Canada
9 Jul 192660.3AppointedArchbishop of Québec, Canada
19 Dec 192761.7Elevated to Cardinal
19 Dec 192761.7AppointedCardinal-Priest of San Pietro in Montorio
31 May 193165.2DiedArchbishop of Québec, Canada

MicroData Summary for Felix-Raymond-Marie Rouleau:
Cardinal Felix-Raymond-Marie Rouleau O.P. (born , died ) Archbishop of Québec

  • a priest for 38.8 years
  • a bishop for 8.0 years
  • a cardinal for 3.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1923, Number 28

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013