Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ferdinando Girardi, C.M. †

Deceased

Bishop of Sessa Aurunca


Events

DateAgeEventTitle
12 Oct 1788BornLauria
8 Dec 181022.2ProfessedMember of Congregation of the Mission
12 Jun 181324.7Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
8 May 184253.6SelectedBishop of Sant’Angelo dei Lombardi e Bisaccia, Italy
22 Jul 184253.8ConfirmedBishop of Sant’Angelo dei Lombardi e Bisaccia, Italy
24 Jul 184253.8Ordained BishopBishop of Sant’Angelo dei Lombardi e Bisaccia, Italy
5 Sep 184657.9SelectedBishop of Narḍ, Italy
21 Dec 184658.2ConfirmedBishop of Narḍ, Italy
1 Sep 184859.9SelectedBishop of Sessa Aurunca, Italy
11 Sep 184859.9ConfirmedBishop of Sessa Aurunca, Italy
8 Dec 186678.2DiedBishop of Sessa Aurunca, Italy

MicroData Summary for Ferdinando Girardi:
Bishop Ferdinando Girardi C.M. (born , died ) Bishop of Sessa Aurunca

  • a priest for 53.5 years
  • a bishop for 24.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1858
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 409, and Page 528
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 75

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013