Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Juvenal Roriz, C.SS.R. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Juiz de Fora, Minas Gerais


Events

DateAgeEventTitle
12 Oct 1920BornGoias
2 Feb 194019.3ProfessedMember of Congregation of the Most Holy Redeemer
28 Jul 194625.8Ordained PriestPriest of Congregation of the Most Holy Redeemer
27 Oct 196646.0AppointedPrelate of Rubiataba, Goias, Brazil
15 Aug 196746.8AppointedTitular Bishop of Lemellefa
11 Oct 196747.0Ordained BishopTitular Bishop of Lemellefa
5 May 197857.6AppointedArchbishop of Juiz de Fora, Minas Gerais, Brazil
7 Feb 199069.3ResignedArchbishop of Juiz de Fora, Minas Gerais, Brazil
13 Dec 199474.2DiedArchbishop Emeritus of Juiz de Fora, Minas Gerais, Brazil

MicroData Summary for Juvenal Roriz:
Archbishop Juvenal Roriz C.SS.R. (born , died ) Archbishop Emeritus of Juiz de Fora

  • a priest for 48.4 years
  • a bishop for 27.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 3 Oct 2013