Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jakob Mayr

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Salzburg

Titular Bishop of Agbia


Events

DateAgeEventTitle
24 Jul 1924BornKirchbühl
9 Jul 195026.0Ordained PriestPriest of Salzburg, Austria
12 Mar 197146.6AppointedAuxiliary Bishop of Salzburg, Austria
12 Mar 197146.6AppointedTitular Bishop of Agbia
20 May 197146.8Ordained BishopTitular Bishop of Agbia
15 Aug 200177.1RetiredAuxiliary Bishop of Salzburg, Austria
20 Sep 201086.2DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Salzburg, Austria

MicroData Summary for Jakob Mayr:
Bishop Jakob Mayr (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Salzburg

  • a priest for 60.2 years
  • a bishop for 39.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013