Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giuseppe Angelo Poli, O.F.M. Cap. †

Deceased

Bishop Emeritus of Allahabad

Titular Archbishop of Perge


Events

DateAgeEventTitle
13 Sep 1878BornCasola Valsenio
6 Nov 189416.1ProfessedMember of Order of Friars Minor Capuchin
21 Jan 190122.4Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
13 Mar 191536.5AppointedCoadjutor Bishop of Allahabad, India
13 Mar 191536.5AppointedTitular Bishop of Curium
30 Nov 191537.2Ordained BishopTitular Bishop of Curium
18 Dec 191739.3SucceededBishop of Allahabad, India
11 Jul 194667.8ResignedBishop of Allahabad, India
11 Jul 194667.8AppointedTitular Bishop of Perta
19 Nov 196587.2AppointedTitular Archbishop of Perge
3 Jan 197091.3DiedBishop Emeritus of Allahabad, India

MicroData Summary for Giuseppe Angelo Poli:
Archbishop Giuseppe Angelo Poli O.F.M. Cap. (born , died ) Bishop Emeritus of Allahabad

  • a priest for 69.0 years
  • a bishop for 54.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 48
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1915, Number 77

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013