Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jerónimo José Podestá

Deceased

Bishop Emeritus of Avellaneda

Note/Previous Titular See: (left the church)


Events

DateAgeEventTitle
8 Aug 1920BornRamos Mejía
15 Sep 194626.1Ordained PriestPriest
25 Sep 196242.1AppointedBishop of Avellaneda, Argentina
22 Dec 196242.4Ordained BishopBishop of Avellaneda, Argentina
2 Dec 196747.3ResignedBishop of Avellaneda, Argentina
2 Dec 196747.3AppointedTitular Bishop of Horrea Aninici
1972²51.4ResignedTitular Bishop of Horrea Aninici
23 Jun 200079.9DiedBishop Emeritus of Avellaneda, Argentina

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Jerónimo José Podestá:
Bishop Jerónimo José Podestá (born , died ) Bishop Emeritus of Avellaneda

  • a priest for 53.8 years
  • a bishop for 37.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 190
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 160, Additions/Corrections (front)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013