Catholic-Hierarchy DC

George Bernard Cardinal Flahiff, C.S.B. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Winnipeg, Manitoba, Canada

Cardinal-Priest of Santa Maria della Salute a Primavalle


Events

DateAgeEventTitle
26 Oct 1905Born
20 Sep 192721.9ProfessedMember of Congregation of St. Basil
17 Apr 193024.4Ordained PriestPriest of Congregation of St. Basil
10 Mar 196155.3AppointedArchbishop of Winnipeg, Manitoba, Canada
31 May 196155.5Ordained BishopArchbishop of Winnipeg, Manitoba, Canada
28 Apr 196963.5Elevated to Cardinal
28 Apr 196963.5AppointedCardinal-Priest of Santa Maria della Salute a Primavalle
31 Mar 198276.4ResignedArchbishop of Winnipeg, Manitoba, Canada
22 Aug 198983.8DiedArchbishop Emeritus of Winnipeg, Manitoba, Canada

MicroData Summary for George Bernard Flahiff
George Bernard Cardinal Flahiff C.S.B. (born , died ) Archbishop Emeritus of Winnipeg

EventPlace
Birth PlaceParis

  • a priest for 59.3 years
  • a bishop for 28.2 years
  • a cardinal for 20.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 117

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast