Catholic-Hierarchy DC

Bishop Sergio Giovanni Pintor

Deceased

Bishop Emeritus of Ozieri, Italy


Events

DateAgeEventTitle
16 Nov 1937Born
9 Jul 196123.6Ordained PriestPriest of Oristano, Italy
29 Sep 200668.8AppointedBishop of Ozieri, Italy
8 Dec 200669.0Ordained BishopBishop of Ozieri, Italy
10 Dec 201275.0RetiredBishop of Ozieri, Italy
26 Dec 202083.1DiedBishop Emeritus of Ozieri, Italy

MicroData Summary for Sergio Giovanni Pintor (VIAF: 38189639)
Bishop Sergio Giovanni Pintor (born , died ) Bishop Emeritus of Ozieri

EventPlace
Birth PlaceOristano, Archdiocese of Oristano
Ordained PriestSanta Maria Assunta, Cathedral, Oristano, Archdiocese of Oristano
Ordained BishopPiazza Garibaldi, Ozieri, Diocese of Ozieri
Death PlaceOristano, Archdiocese of Oristano
Buried Place (Original)Cemetery, Oristano, Archdiocese of Oristano

  • a priest for 59.4 years
  • a bishop for 14.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 29 Sep 2006
  • ob/c2+: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Number 15,290
  • r: Bollettino, 10 Dec 2012
  • c1/loc: AM, 1 Sep 2020
  • d: CB, 27 Dec 2020
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 246, Necrology (back)
  • 23.loc: AM, 25 Jan 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 26 Jan 2021; Data: 26 Jan 2021

Quantcast