Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paul Piché, O.M.I. †

Deceased

Bishop Emeritus of Mackenzie-Fort Smith, Northwest Territories


Events

DateAgeEventTitle
14 Sep 1909BornGravelbourg
23 Dec 193425.2Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
5 Mar 195949.4AppointedVicar Apostolic of Mackenzie, Northwest Territories, Canada
5 Mar 195949.4AppointedTitular Bishop of Orcistus
11 Jun 195949.7Ordained BishopTitular Bishop of Orcistus
13 Jul 196757.8AppointedBishop of Mackenzie-Fort Smith, Northwest Territories, Canada
24 Jan 198676.3ResignedBishop of Mackenzie-Fort Smith, Northwest Territories, Canada
12 Sep 199282.9DiedBishop Emeritus of Mackenzie-Fort Smith, Northwest Territories, Canada

MicroData Summary for Paul Piché:
Bishop Paul Piché O.M.I. (born , died ) Bishop Emeritus of Mackenzie-Fort Smith

  • a priest for 57.7 years
  • a bishop for 33.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1959, Number 53

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015