Catholic-Hierarchy DC

Bishop João Pereira Venâncio, O.R.C. †

Deceased

Bishop Emeritus of Leiria, Portugal


Events

DateAgeEventTitle
8 Feb 1904Born
21 Dec 192925.8Ordained PriestPriest of Leiria, Portugal
30 Sep 195450.6AppointedAuxiliary Bishop of Leiria, Portugal
30 Sep 195450.6AppointedTitular Bishop of Euroea in Epiro
8 Dec 195450.8Ordained BishopTitular Bishop of Euroea in Epiro
13 Sep 195854.5AppointedBishop of Leiria, Portugal
1 Jul 197268.3ResignedBishop of Leiria, Portugal
1980²75.8AppointedPrior General of Order of the Holy Cross
Jun 1984³80.3CeasedPrior General of Order of the Holy Cross
2 Aug 198581.4DiedBishop Emeritus of Leiria, Portugal

Note(s): ² Month Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for João Pereira Venâncio (VIAF: 98958159)
Bishop João Pereira Venâncio O.R.C. (born , died ) Bishop Emeritus of Leiria

EventPlace
Birth PlaceMonte Redondo, Diocese of Leiria
Ordained BishopFatima

  • a priest for 55.6 years
  • a bishop for 30.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1954, Number 87

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2022
Code: web_b, v3.3.3, 16 Jun 2022; Data: 9 Oct 2022