Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paulo Josť Tavares

Deceased

Bishop of Macau


Events

DateAgeEventTitle
25 Jan 1920BornRabo de Peixe
24 Apr 194323.2Ordained PriestPriest
19 Aug 196141.6AppointedBishop of Macau, China
21 Sep 196141.7Ordained BishopBishop of Macau, China
12 Jun 197353.4DiedBishop of Macau, China

MicroData Summary for Paulo Josť Tavares:
Bishop Paulo Josť Tavares (born , died ) Bishop of Macau

  • a priest for 30.1 years
  • a bishop for 11.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013