Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Bertram Orth

Deceased

Archbishop Emeritus of Victoria, British Columbia

Titular Archbishop of Amasea


Events

DateAgeEventTitle
11 Dec 1848BornAlgert, Germany
25 Jul 187223.6Ordained PriestPriest
24 Mar 190051.3AppointedBishop of Vancouver Island, USA
10 Jun 190051.5Ordained BishopBishop of Vancouver Island, USA
25 Jun 190354.5AppointedArchbishop of Vancouver Island, British Columbia, Canada
1904¹55.1ResignedArchbishop of Victoria, British Columbia, Canada
8 May 190859.4AppointedTitular Archbishop of Amasea
10 Feb 193182.2DiedArchbishop Emeritus of Victoria, British Columbia, Canada

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Bertram Orth:
Archbishop Bertram Orth (born , died ) Archbishop Emeritus of Victoria

  • a priest for 58.5 years
  • a bishop for 30.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 582
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 50

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013