Catholic-Hierarchy DC

Bishop Karol Niemira

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Pinsk

Titular Bishop of Tavium


Events

DateAgeEventTitle
28 Oct 1883BornWarszawa
13 Nov 191128.0Ordained PriestPriest
26 May 193349.6AppointedAuxiliary Bishop of Pinsk, Belarus
26 May 193349.6AppointedTitular Bishop of Tavium
15 Aug 193349.8Ordained BishopTitular Bishop of Tavium
6 May 194662.5ResignedAuxiliary Bishop of Pinsk, Belarus
8 Jul 196581.7DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Pinsk, Belarus

MicroData Summary for Karol Niemira:
Bishop Karol Niemira (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Pinsk

  • a priest for 53.7 years
  • a bishop for 31.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1933, Number 54

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013