Catholic-Hierarchy DC

Archbishop George Hugh Niederauer

Deceased

Archbishop Emeritus of San Francisco, California, USA


Events

DateAgeEventTitle
14 Jun 1936Born
30 Apr 196225.8Ordained PriestPriest of Los Angeles, California, USA
3 Nov 199458.3AppointedBishop of Salt Lake City, Utah, USA
25 Jan 199558.6Ordained BishopBishop of Salt Lake City, Utah, USA
15 Dec 200569.5AppointedArchbishop of San Francisco, California, USA
15 Feb 200669.6InstalledArchbishop of San Francisco, California, USA
27 Jul 201276.1RetiredArchbishop of San Francisco, California, USA
2 May 201780.8DiedArchbishop Emeritus of San Francisco, California, USA

MicroData Summary for George Hugh Niederauer (VIAF: 60926882)
Archbishop George Hugh Niederauer (born , died ) Archbishop Emeritus of San Francisco

EventPlace
Birth PlaceLos Angeles, Archdiocese of Los Angeles, California
Death PlaceSan Rafael

  • a priest for 55.0 years
  • a bishop for 22.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 15 Dec 2005
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Number 12,483
  • r: Bollettino, 27 Jul 2012
  • d: CB, 2 May 2017

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.7, 12 Sep 2017; Data: 16 Nov 2017