Catholic-Hierarchy DC

Bishop João Miranda Teixeira

Auxiliary Bishop Emeritus of Porto

Titular Bishop of Castellum Iabar


Events

DateAgeEventTitle
1 Dec 1935 BornFelgueiras
7 Aug 196024.7Ordained PriestPriest of Porto, Portugal
13 May 198347.4AppointedAuxiliary Bishop of Porto, Portugal
13 May 198347.4AppointedTitular Bishop of Castellum Iabar
31 Jul 198347.7Ordained BishopTitular Bishop of Castellum Iabar
7 Oct 201175.8RetiredAuxiliary Bishop of Porto, Portugal

MicroData Summary for João Miranda Teixeira:
Bishop João Miranda Teixeira (born ) Auxiliary Bishop Emeritus of Porto

Please contact the Bishop through the Diocese of Porto.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 7 Oct 2011

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013