Catholic-Hierarchy DC

Bishop Justin Joseph McCarthy

Deceased

Bishop of Camden, New Jersey, USA


Events

DateAgeEventTitle
26 Nov 1900Born
16 Apr 192726.3Ordained PriestPriest
27 Mar 195453.3AppointedAuxiliary Bishop of Newark, New Jersey, USA
27 Mar 195453.3AppointedTitular Bishop of Doberus
11 Jun 195453.5Ordained BishopTitular Bishop of Doberus
27 Jan 195756.1AppointedBishop of Camden, New Jersey, USA
26 Dec 195959.0DiedBishop of Camden, New Jersey, USA

MicroData Summary for Justin Joseph McCarthy (VIAF: 44002436)
Bishop Justin Joseph McCarthy (born , died ) Bishop of Camden

EventPlace
Birth PlaceSayre, PA

  • a priest for 32.6 years
  • a bishop for 5.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c1: CB, 21 Sep 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast