Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni (di Dio) Mauri

Deceased

Auxiliary Bishop of Milano {Milan}, Italy

Titular Bishop of Famagusta


Events

DateAgeEventTitle
1 Mar 1854Born
23 Sep 187622.5Ordained PriestPriest of Milano {Milan}, Italy
14 Nov 190450.7AppointedAuxiliary Bishop of Milano {Milan}, Italy
14 Nov 190450.7AppointedTitular Bishop of Famagusta
7 Dec 190450.7Ordained BishopTitular Bishop of Famagusta
13 Nov 193682.6DiedAuxiliary Bishop of Milano {Milan}, Italy

MicroData Summary for Giovanni (di Dio) Mauri
Bishop Giovanni (di Dio) Mauri (born , died ) Auxiliary Bishop of Milano {Milan}

EventPlace
Birth PlaceMilano, Archdiocese of Milano {Milan}
Ordained BishopSant’Ambrogio, Basilica, Milano, Archdiocese of Milano {Milan}

  • a priest for 60.1 years
  • a bishop for 31.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1933
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1904, Number 69
  • ob.loc/mn: AM, 8 Apr 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.9, 13 Apr 2020; Data: 18 Apr 2020

Quantcast