Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Louis-Augustin Marmottin

Deceased

Archbishop of Reims


Events

DateAgeEventTitle
11 Mar 1875BornLa Neuville-au-Pont
17 Dec 189823.8Ordained PriestPriest
2 Aug 193055.4AppointedBishop of Saint-Dié, France
2 Oct 193055.6Ordained BishopBishop of Saint-Dié, France
15 Oct 193055.6InstalledBishop of Saint-Dié, France
21 Aug 194065.4AppointedArchbishop of Reims, France
9 May 196085.2DiedArchbishop of Reims, France

MicroData Summary for Louis-Augustin Marmottin:
Archbishop Louis-Augustin Marmottin (born , died ) Archbishop of Reims

  • a priest for 61.4 years
  • a bishop for 29.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1930, Number 63

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013