Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gustavo Martínez Frías

Deceased

Archbishop of Nueva Pamplona


Events

DateAgeEventTitle
30 May 1935BornBucaramanga
27 Nov 196025.5Ordained PriestPriest of Socorro y San Gil, Colombia
16 Jan 198751.6AppointedBishop of Ipiales, Colombia
20 Feb 198751.7Ordained BishopBishop of Ipiales, Colombia
18 Mar 199963.8AppointedArchbishop of Nueva Pamplona, Colombia
6 May 199963.9InstalledArchbishop of Nueva Pamplona, Colombia
29 Aug 200974.2DiedArchbishop of Nueva Pamplona, Colombia

MicroData Summary for Gustavo Martínez Frías:
Archbishop Gustavo Martínez Frías (born , died ) Archbishop of Nueva Pamplona

  • a priest for 48.8 years
  • a bishop for 22.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013