Catholic-Hierarchy DC

Valerio Cardinal Valeri

Deceased

Prefect of the Congregation of the Affairs of Religious

Cardinal-Priest of San Silvestro in Capite


Events

DateAgeEventTitle
7 Nov 1883Born
21 Dec 190724.1Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
18 Oct 192743.9AppointedTitular Archbishop of Ephesus
18 Oct 192743.9AppointedApostolic Delegate to Egypt, Arab Republic of
28 Oct 192743.9Ordained BishopTitular Archbishop of Ephesus
3 Apr 193349.4AppointedApostolic Nuncio to Romania
3 Jun 193652.5AppointedApostolic Nuncio to France
23 Dec 194461.1AppointedOfficial of the Secretariat of State
12 Jan 195369.1AppointedCardinal-Priest of San Silvestro in Capite
12 Jan 195369.1Elevated to Cardinal
17 Jan 195369.1AppointedPrefect of the Congregation of the Affairs of Religious
22 Jul 196379.7DiedPrefect of the Congregation of the Affairs of Religious

MicroData Summary for Valerio Valeri (VIAF: 64101103)
Valerio Cardinal Valeri (born , died ) Prefect of Affairs of Religious

EventPlace
Birth PlaceSanta Fiora, Diocese of Città della Pieve, Italy

  • a priest for 55.5 years
  • a bishop for 35.7 years
  • a cardinal for 10.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1927, Number 63
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 113, Additions/Corrections (front)
  • nunc: Le Nunziature Apostoliche (Marchi), Page 130, and Page 131, and Page 225

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 28 Aug 2018

Quantcast