Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Agostino Marchetto

Secretary Emeritus of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People

Titular Archbishop of Astigi


Events

DateAgeEventTitle
28 Aug 1940 BornVicenza, Italy
28 Jun 196423.8Ordained PriestPriest of Vicenza, Italy
31 Aug 198545.0AppointedTitular Archbishop of Astigi
31 Aug 198545.0AppointedApostolic Pro-Nuncio to Madagascar
31 Aug 198545.0AppointedApostolic Pro-Nuncio to Mauritius
1 Nov 198545.2Ordained BishopTitular Archbishop of Astigi
7 Dec 199050.3AppointedApostolic Pro-Nuncio to Tanzania
18 May 199453.7AppointedApostolic Nuncio to Belarus
8 Jul 199958.9AppointedOfficial of the Secretariat of State
6 Nov 200161.2AppointedSecretary of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People
25 Aug 201070.0ResignedSecretary of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People

MicroData Summary for Agostino Marchetto:
Archbishop Agostino Marchetto (born ) Secretary Emeritus of Pastoral Care of Migrants and Itinerant People

Please contact the Archbishop through the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: CB
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 133

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013