Catholic-Hierarchy DC

Bishop Manuel Madureira Dias

Bishop Emeritus of Faro {Algarve}


Events

DateAgeEventTitle
7 Jan 1936 BornTarouquela
25 Jun 196125.5Ordained PriestPriest
21 Apr 198852.3AppointedBishop of Faro {Algarve}, Portugal
19 Jun 198852.4Ordained BishopBishop of Faro {Algarve}, Portugal
22 Apr 200468.3ResignedBishop of Faro {Algarve}, Portugal

MicroData Summary for Manuel Madureira Dias:
Bishop Manuel Madureira Dias (born ) Bishop Emeritus of Faro {Algarve}

Please contact the Bishop through the Diocese of Faro {Algarve}.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 111, Number 9,811

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013