Catholic-Hierarchy DC

Archbishop José Ángel López Ortiz, O.S.A. †

Deceased

Bishop Emeritus of Spain, Military

Titular Archbishop of Gradum


Events

DateAgeEventTitle
10 Jul 1898BornSan Lorenzo del Escorial
2 Apr 191819.7ProfessedMember of Order of St. Augustine
17 Sep 192224.2Ordained PriestPriest of Order of St. Augustine
10 Jul 194446.0AppointedBishop of Tui, Spain
21 Sep 194446.2Ordained BishopBishop of Tui, Spain
18 Feb 196970.6AppointedArchbishop (Personal Title) of Spain, Military
18 Feb 196970.6AppointedTitular Archbishop of Gradum
28 May 197778.9RetiredBishop of Spain, Military
4 Mar 199293.7DiedBishop Emeritus of Spain, Military

MicroData Summary for José Ángel López Ortiz:
Archbishop José Ángel López Ortiz O.S.A. (born , died ) Bishop Emeritus of Spain, Military

  • a priest for 69.5 years
  • a bishop for 47.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1944, Number 44
  • prof/c1: CB, 18 Jul 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 21 Jul 2014