Catholic-Hierarchy DC

José Manuel Cardinal Estepa Llaurens

Deceased

Archbishop Emeritus of Spain, Military

Cardinal-Priest of San Gabriele Arcangelo all’Acqua Traversa


Events

DateAgeEventTitle
1 Jan 1926Born
27 Jun 195428.4Ordained PriestPriest of Madrid, Spain
5 Sep 197246.6AppointedAuxiliary Bishop of Madrid, Spain
5 Sep 197246.6AppointedTitular Bishop of Tisili
15 Oct 197246.7Ordained BishopTitular Bishop of Tisili
30 Jul 198357.5AppointedArchbishop of Spain, Military
30 Jul 198357.5AppointedTitular Archbishop of Velebusdus
18 Nov 198963.8AppointedTitular Archbishop of Italica
7 Mar 199872.1ResignedTitular Archbishop of Italica
30 Oct 200377.8RetiredArchbishop of Spain, Military
20 Nov 201084.8Elevated to Cardinal
20 Nov 201084.8AppointedCardinal-Priest of San Gabriele Arcangelo all’Acqua Traversa
29 Apr 201185.3InstalledCardinal-Priest of San Gabriele Arcangelo all’Acqua Traversa
21 Jul 201993.5DiedArchbishop Emeritus of Spain, Military

MicroData Summary for José Manuel Estepa Llaurens
José Manuel Cardinal Estepa Llaurens (born , died ) Archbishop Emeritus of Spain, Military

EventPlace
Birth PlaceAndújar, Diocese of Jaén
Ordained PriestMadrid, Diocese of Madrid
Ordained BishopAsunción, Church, Madrid, Archdiocese of Madrid

  • a priest for 65.0 years
  • a bishop for 46.7 years
  • a cardinal for 8.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • i: Bollettino, 19 Apr 2011
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 140
  • d: CB, 21 Jul 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.4, 3 Mar 2019; Data: 19 Sep 2019

Quantcast