Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Federico G. Limon, S.V.D. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Lingayen-Dagupan


Events

DateAgeEventTitle
3 Oct 1915BornMangaldan
14 May 194226.6Ordained PriestPriest of Society of the Divine Word
7 Jan 197256.3AppointedCoadjutor Archbishop of Lingayen-Dagupan, Philippines
7 Jan 197256.3AppointedTitular Archbishop of Aquaviva
13 Feb 197256.4Ordained BishopTitular Archbishop of Aquaviva
7 Feb 197357.3SucceededArchbishop of Lingayen-Dagupan, Philippines
15 Jul 199175.8RetiredArchbishop of Lingayen-Dagupan, Philippines
13 Jun 199680.7DiedArchbishop Emeritus of Lingayen-Dagupan, Philippines

MicroData Summary for Federico G. Limon:
Archbishop Federico G. Limon S.V.D. (born , died ) Archbishop Emeritus of Lingayen-Dagupan

  • a priest for 54.1 years
  • a bishop for 24.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013