Catholic-Hierarchy DC

Bishop Félix Ley, O.F.M. Cap. †

Deceased

Apostolic Administrator of Naha

Titular Bishop of Caput Cilla

Titular See: (Isole Ryukyu Meridionali)


Events

DateAgeEventTitle
5 Mar 1909BornHerwitt, WI, USA
14 Jun 193627.3Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
11 Mar 196859.0AppointedApostolic Administrator of Naha, Japan
11 Mar 196859.0AppointedTitular Bishop of Caput Cilla
9 Jun 196859.3Ordained BishopTitular Bishop of Caput Cilla
23 Jan 197262.9DiedApostolic Administrator of Naha, Japan

MicroData Summary for Félix Ley:
Bishop Félix Ley O.F.M. Cap. (born , died ) Apostolic Administrator of Naha

  • a priest for 35.6 years
  • a bishop for 3.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013