Catholic-Hierarchy DC

Luigi Cardinal Lavitrano

Deceased

Prefect of the Congregation of the Affairs of Religious

Cardinal-Priest of San Silvestro in Capite


Events

DateAgeEventTitle
7 Mar 1874BornForio d’Ischia
21 Mar 189824.0Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
25 May 191440.2AppointedBishop of Cava e Sarno, Italy
21 Jun 191440.2Ordained BishopBishop of Cava e Sarno, Italy
16 Jul 192450.3AppointedArchbishop of Benevento, Italy
29 Sep 192854.5AppointedArchbishop of Palermo, Italy
16 Dec 192955.7Elevated to Cardinal
19 Dec 192955.7AppointedCardinal-Priest of San Silvestro in Capite
Dec 1944³70.7ResignedArchbishop of Palermo, Italy
14 May 194571.1AppointedPrefect of the Congregation of the Affairs of Religious
2 Aug 195076.4DiedPrefect of the Congregation of the Affairs of Religious

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Luigi Lavitrano:
Luigi Cardinal Lavitrano (born , died ) Prefect of Affairs of Religious

  • a priest for 52.3 years
  • a bishop for 36.1 years
  • a cardinal for 20.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 153, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1914, Number 35
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.1, 18 Dec 2014; Data: 18 Dec 2014