Catholic-Hierarchy DC

Bishop Agostino Migliore

Deceased

Bishop of Monopoli

Apostolic Administrator of Calvi e Teano


Events

DateAgeEventTitle
28 Aug 1852BornSanta Maria in Vico
2 Feb 191865.4AppointedAuxiliary Bishop of Nola, Italy
2 Feb 191865.4AppointedTitular Bishop of Dometiopolis
10 Mar 191865.5Ordained BishopTitular Bishop of Dometiopolis
14 Feb 192067.5AppointedBishop of Monopoli, Italy
14 Feb 192067.5AppointedApostolic Administrator of Calvi e Teano, Italy
2 Dec 192573.3DiedBishop of Monopoli, Italy

MicroData Summary for Agostino Migliore:
Bishop Agostino Migliore (born , died ) Bishop of Monopoli

  • a bishop for 7.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1921
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 182, Number 14,957
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1918, Number 15

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013