Catholic-Hierarchy DC

Bishop Lorenzo Giacomo Inglese, O.F.M. Cap. †

Deceased

Bishop Emeritus of Anglona-Tursi

Titular Bishop of Nilopolis


Events

DateAgeEventTitle
22 Jul 1884BornSalemi
25 May 190722.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
1 Feb 193449.5AppointedBishop of Crete {Candia}, Greece
15 Apr 193449.7Ordained BishopBishop of Crete {Candia}, Greece
5 May 193550.8AppointedBishop of Anglona-Tursi, Italy
12 Sep 194561.1ResignedBishop of Anglona-Tursi, Italy
12 Sep 194561.1AppointedTitular Bishop of Nilopolis
19 Jan 195166.5DiedBishop Emeritus of Anglona-Tursi, Italy

MicroData Summary for Lorenzo Giacomo Inglese:
Bishop Lorenzo Giacomo Inglese O.F.M. Cap. (born , died ) Bishop Emeritus of Anglona-Tursi

  • a priest for 43.7 years
  • a bishop for 16.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1934, Number 25

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013