Catholic-Hierarchy DC

Bishop Adrien-Hyppolyte Languillat, S.J. †

Deceased

Vicar Apostolic of Kiangnan, China

Titular Bishop of Sergiopolis


Events

DateAgeEventTitle
28 Sep 1808Born
2 Oct 183123.0Ordained PriestPriest
1841¹32.2ProfessedPriest of Society of Jesus
27 May 185647.6AppointedTitular Bishop of Sergiopolis
30 May 185647.6AppointedVicar Apostolic of Southeastern Chi-Li {Ce-Li Meridio-Orientale}, China
22 Mar 185748.4Ordained BishopTitular Bishop of Sergiopolis
9 Sep 186455.9AppointedVicar Apostolic of Kiangnan, China
30 Nov 187870.1DiedVicar Apostolic of Kiangnan, China

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Adrien-Hyppolyte Languillat (VIAF: 316736364)
Bishop Adrien-Hyppolyte Languillat S.J. (born , died ) Vicar Apostolic of Kiangnan

EventPlace
Birth PlaceChantemerle, Diocese of Chalons-sur-Marne, France
Ordained BishopPaoting
Death PlaceZikawei

  • a priest for 47.1 years
  • a bishop for 21.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 514
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1857, Number 14
  • b: Bishops-In-China.com, 17 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast