Catholic-Hierarchy DC

Bishop François-Xavier Lacoursière, M. Afr. †

Deceased

Bishop Emeritus of Mbarara

Titular Bishop of Amadassa


Events

DateAgeEventTitle
26 Jan 1885BornBatiscan, Canada
29 Jun 191328.4Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
28 May 193449.3AppointedVicar Apostolic of Ruwenzori, Uganda
28 May 193449.3AppointedTitular Bishop of Vulturia
25 Jul 193449.5Ordained BishopTitular Bishop of Vulturia
25 Mar 195368.2AppointedBishop of Mbarara, Uganda
20 Apr 195671.2ResignedBishop of Mbarara, Uganda
20 Apr 195671.2AppointedTitular Bishop of Amadassa
15 Mar 197085.1DiedBishop Emeritus of Mbarara, Uganda

MicroData Summary for François-Xavier Lacoursière:
Bishop François-Xavier Lacoursière M. Afr. (born , died ) Bishop Emeritus of Mbarara

  • a priest for 56.7 years
  • a bishop for 35.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1934, Number 62

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013