Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gabriel Champagne, M. Afr. †

Deceased

Bishop Emeritus of Tamale


Events

DateAgeEventTitle
23 Apr 1908BornActon-Vale, Canada
29 Jun 193527.2Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
12 Apr 195749.0AppointedBishop of Tamale, Ghana
9 Jun 195749.1Ordained BishopBishop of Tamale, Ghana
23 Jun 197264.2ResignedBishop of Tamale, Ghana
21 Dec 197668.7DiedBishop Emeritus of Tamale, Ghana

MicroData Summary for Gabriel Champagne:
Bishop Gabriel Champagne M. Afr. (born , died ) Bishop Emeritus of Tamale

  • a priest for 41.5 years
  • a bishop for 19.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 128

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013